niedziela, 22 listopada 2020

Zachowania agresywne w miejscu pracy (1)

 

Co to jest agresja?

Chociaż wielu badaczy i psychologów starało się zrozumieć naturę zjawiska agresji, jak dotąd nie udało się odpowiedzieć na pytanie , czy agresja jest wrodzona czy raczej jest to efekt wpływu otoczenia i społecznego uczenia się. Z całą pewnością jednak można stwierdzić, że agresja nie jest jedynie reakcją wrodzoną, ponieważ sposób naszego zachowania zależy nie tylko od czynników społecznych, specyfiki sytuacji, w jakiej aktualnie się znajdujemy, ale także od przeszłych doświadczeń oraz sposobów kontroli zachowania. Wpływają one na nasilenie agresji jak również na sposób, w jaki może się ono przejawić.

Zgodnie z klasyczną definicją behawioralną zaproponowaną przez A.H. Bussa (1961) agresja to reakcja dostarczająca szkodliwych bodźców innemu organizmowi. Wadą tej definicji jest jednak to, iż traktuje ona pojęcie agresji zbyt szeroko - obejmuje nadmiernie wiele form zachowań - i jednocześnie zbyt wąska – bo nie obejmuje myśli i uczuć.  J. T. Tedeschi i R. B. Felson (1994) z kolei uważają że, aby konkretne zachowanie móc zakwalifikować jako agresywne, musi ono być wykonane z intencją wywołania negatywnych skutków - czyli zakładamy, iż działanie ostatecznie doprowadzi do pewnego szczególnego rezultatu.  Natomiast wg. E. Aronsona (1999) działania agresywne to takie, których celem jest spowodowanie fizycznej lub psychicznej szkody drugiej osobie. Zatem można przyjąć ogólne założenie, iż agresja jest zjawiskiem negatywnym i antyspołecznym.

 

Typy zachowań agresywnych

Rozróżnia się wiele typów zachowań agresywnych, w zależności od modalności reakcji (słowna / fizyczna), jakości reakcji (działanie / brak działania), bezpośredniości działania (bezpośrednie / pośrednie), wzbudzenia (niesprowokowane / odwetowe), widoczności (jawne / ukryte), typu szkody (psychiczna / fizyczna) oraz trwałości konsekwencji (przejściowe / długotrwałe) (Krahe B., 2005)

Biorąc pod uwagę ukierunkowanie agresji można podzielić ją na:

      wrogą, czyli taki akt agresji, który jest poprzedzony uczuciem gniewu i ma na celu zadanie bólu lub zranienie

oraz

      instrumentalną, czyli wtedy, kiedy działanie służy osiągnięciu innego celu poza zadawaniem bólu czy zranienia.

Żadna forma agresji nie powinna być jednak akceptowana społecznie! Jej przejawy należy poddawać analizie oraz odpowiednio szybko zareagować, czyli podejmować działania mające na celu zmianę negatywnych zachowań z myślą o zapobieżeniu ponownemu pojawieniu się ich w przestrzeni np. pracy.

 

Agresja jako cecha osobowości

Chociaż zachowaniom agresywnym, tym  wynikającym z zaistniałej sytuacji czy splotu różnych okoliczności, można zapobiegać i eliminować ze środowiska pracy dość skutecznie to bardziej kłopotliwe i niestety trwale wpisujące się w przestrzeń społeczną są zachowania agresywne wynikające z cech indywidualnych pracowników. Z kolei terminem „agresywności” określana jest Taką nabytą oraz utrwaloną poprzez społeczne uczenie się cechą osobowości, która powoduje reakcje agresywne o znacznym nasileniu i często nieadekwatne do bodźca jest „agresywność”.

Agresywność to cecha osobowości powiązana z nieumiejętnością kontrolowania reakcji oraz silną wrogością w stosunku do otoczenia. 

Agresywność , by ją uznać za cechę osobowości musi spełniać pewne kryteria a mianowicie:

      zachowaniom towarzyszą takie komponenty emocjonalne jak np. złość czy niechęć;

      osoba przejawiająca zachowania agresywne kieruje się chęcią wyrządzenia krzywdy i w konsekwencji wywołania cierpienia drugiej osobie

      agresywność jako cecha modyfikuje kontekst społeczny zachowań.

Adam Frączek (2002) twierdzi, iż skłonności do zachowań agresywnych są aktywizowane pod wpływem bodźców wewnętrznych i zewnętrznych a gotowość do przejawiania takich skłonności jest charakterystyczna dla każdej osoby. Wyróżnia także trzy wzorce gotowości do agresji (gotowość emocjonalno-impulsywną, nawykowo-poznawczą oraz osobowościowo-immanentną). Część zachowań agresywnych może być wywołana poprzez negatywne pobudzenie emocjonalne, a znaczącą rolę będą w takim przypadku odgrywały czynniki środowiska rodzinnego, w szczególności nadopiekuńczość w rodzinie i odrzucenie przez rodziców. Nasze przekonania i skrypty zachowań dopuszczają agresję w radzeniu sobie z wyzwaniami sytuacyjnymi. Są one wynikiem modelowania i wzmacniania agresji poprzez najbliższe otoczenie i przez co często stają się reakcją zautomatyzowaną. Natomiast stałą potrzebą zachowań agresywnych oraz ich publiczne manifestowanie jest gotowość osobowościowo-immanentna.

 

Tykająca bomba

Za jedną z głównych przyczyn agresji można uznać… frustrację. Jest efektem deprywacji relatywnej, czyli poczucia jednostki (lub grupy społecznej), że:

      posiada ona mniej niż na to zasługuje

lub

      mniej niż pozwolono jej oczekiwać

lub

      mniej niż posiadają inne osoby do nas podobne.

Potwierdza to znana w psychologii teoria frustracji-agresji[1]. Zakłada ona, iż przeszkody, które osoba spotyka na swojej drodze do osiągnięcia celu zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji agresywnych. 

Frustracja prowadzi do wzrostu pobudzenia emocjonalnego a specyficzna i indywidualna interpretacja sytuacji może spowodować u określonej osoby bardzo konkretną  reakcję na nią.  Czynniki sytuacyjne (spustowe) odgrywają znaczącą rolę dla pojawienia się niepożądanego zachowania. Załóżmy, że ubiegasz się o awans lub przechodzisz przez proces rozmów rekrutacyjnych. Im więcej etapów przechodzisz tym większą masz nadzieję na otrzymanie upragnionej oferty czy podwyżki. Tym samym rozczarowanie z powodu niepowodzenia jest większe i powodować może frustrację. Im bliżej jesteśmy realizacji zamierzonego celu, tym większa będzie frustracja wynikająca z napotkania na naszej drodze przeszkody.  Ponadto niespodziewane lub też w naszym odczuciu niesłuszne i niesprawiedliwe pojawienie się czynników frustrujących mogą sprzyjać agresji.

Frustracja może prowadzić do agresji w sytuacji kiedy wygląd i siła osoby, która ponosi odpowiedzialność za naszą frustrację, a także jej potencjalna zdolność do rewanżu jest niska. Agresor widzi w takiej osobie łatwy cel, na którym może łatwo wyładować swoje negatywne emocje. Powodem przerodzenia się frustracji w agresję może być także sytuacja w której przyczyny frustracji są niezrozumiałe lub kiedy uważamy, iż nie zasłużyliśmy sobie na nią i ktoś celowo się do niej przyczynił.

 

Przyczyny zachowań agresywnych

Wiele sytuacji życia codziennego, może powodować frustrację czy wybuchy złości.  Zmęczenie i nawarstwiające się kolejne przykrości mogą budzić silne poczucie niesprawiedliwości i chęć wzięcia odwetu z byle powodu.  Według ogólnej teorii agresji[2] wyznaczniki agresji można podzielić na dwie klasy. Pierwszą z nich są czynniki indywidualne takie jak cechy osobowości np. neurotyczność, narcyzm, mała otwartość czy impulsywność. Drugą kategorią są czynniki sytuacyjne np. prowokacja czy ból. Zarówno czynniki osobiste jak i sytuacyjne wpływają na bieżący stan wewnętrzny danej osoby (procesy poznawcze, odczuwane emocje) – w sytuacjach obarczonych dużą niepewnością poziom pobudzenia rośnie a osoba w stanie wzburzenia może interpretować sytuacje np. jako celową złośliwość ze strony sprawcy i wtedy rośnie w nas gniew. Bieżący stan, w jakim dana osoba się znajduje wpływa na ocenę sytuacji i rodzaj ostatecznie podejmowanych przez nią działań. Zachowania w takim momencie mogą mieć charakter impulsywny lub też przemyślany – wszystko zależeć będzie od oceny sytuacji.

Rys.1 Etapy konstruowania się zachowania agresywnego

 

                                                                                                                                                            

Na podstawie Landy, F. J., Conte J. M. (2007), Work in the 21st Century. An Introduction to Industrial and Organizational Psychology, Blackwell Publishing

Zdarza się niestety, że aby poradzić sobie z narastającą frustracją pracownik sięga po alkohol. Nie wolno tego robić, aby móc bardziej świadomie podejmować decyzję i by ich osąd nie był impulsywny. Nadmierne spożywanie alkoholu znacznie zakłóca prawidłowe funkcjonowanie poznawcze oraz obniża zdolność zapamiętywania i abstrakcyjnego myślenia. Dodatkowo uwaga zostaje zawężona do bodźców centralnych, czyli skupia się na stresorach i prowokacji (krótkowzroczność alkoholowa) a także obniża samoświadomość i ocenę ryzyka. Chwilowa odwaga oraz rozluźnienie odczuwane po spożyciu alkoholu nie jest niczym więcej niż zwyczajną brawurą, która może w konsekwencji prowadzić do uszczerbku mienia (własnego lub cudzego) i / lub zdrowia (cudzego lub własnego).



[1] Dollard J., Doob L., Miller N., Mowrer O.H., Sears R.R. (1939). Frustration and aggression. New Haven, CT: Yale

[2] Anderson C.A., Bushman B.J.: Human aggression. Annu. Rev. Psychol. 2002;53:27–51

 

cdn

Karolina Kowarska, Agnieszka Kowarska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz