Podejmowanie decyzji


Podejmowanie decyzji to nie tylko decydowanie, ale także branie odpowiedzialności za decyzje swoje i zespołu. To dlatego tak ważne jest zapoznanie się z zasadami skutecznego podejmowania właściwych decyzji oraz nieprzerwane kształtowanie i wzmacnianie umiejętności indywidualnego i zespołowego decydowania w procesach zarządzania.


Podejmowanie decyzji to proces WARTOŚCIOWANIA, rozważania (badania) relacji pomiędzy różnymi rozwiązaniami i dokonanie wyboru, który jest - z punktu widzenia osoby decydującej – wyborem najbardziej użytecznym czy też najbardziej wartościowym. Zatem zalecenia psychologów "nie oceniamy / nie wartościujemy" nie ma tutaj kompletnie zastosowania i to niezależnie od tego, czy chodzi o decyzje co do działań, przedmiotów czy ludzi - nie można uciec od oceny.

W procesie podejmowania decyzji można wyróżnić cztery zasadnicze etapy. Po pierwsze trzeba właściwie zidentyfikować sytuację decyzyjną, czyli należy określić problem, zebrać informacje, rozważyć przyczyny, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego w ogóle rozważam jakąkolwiek decyzji. Następnie należy przygotować się do podjęcia decyzji. Łatwe to jednak nie jest. Trzeba bowiem zastanowić się, jak problem rozwiązać, co trzeba zrobić i jakie są możliwe warianty ewentualnych działań. Później przychodzi czas na właściwe podjęcie decyzji. I tu przydałoby się ocenić przyjęte rozwiązanie oraz przełożyć je na działania operacyjne. No i na ostatnim etapie ową decyzję należy zrealizować. Przez pojęcie realizacji rozumiem wyznaczenie osoby działającej (kto), środki (co, ile), czas (jak długo), sposób kontroli oraz samą kontrolę skutków i zmian (także odchyleń od zakładanego wcześniej efektu końcowego).
Podjęcie decyzji jest zatem dość długim procesem, nie zaś prostym wyborem pomiędzy dwiema tylko opcjami A i B. Proces ten świadczy o dojrzałości i odpowiedzialności osób rozważających nie tylko sam wybór ale i jego konsekwencje. Prosty wybór pomiędzy A i B, jakkolwiek będący także jakąś decyzją, czasem podjętą bardzo szybko - świadczy o rutynie. W taki sposób można decydować w sprawach mało istotnych (mniej ważnych, nie - kluczowych itp.), mając już doświadczenie w rozwiązywaniu takich czy innych problemów. Trudno jednakże wymagać szybkości (szybkość tkwi w prostocie!) od kogoś, dla kogo podejmowane decyzje dotyczą spraw fundamentalnych, prawda?
Dalej czytaj TUTAJ

Zapraszam na szkolenie!

Nowoczesne zarządzanie to proces ciągłego decydowania oraz tworzenia warunków sprzyjających realizowaniu decyzji!

Zakres tematyczny szkolenia został przewidziany na 16 godzin zajęć, prowadzonych aktywnie z wykorzystaniem ćwiczeń indywidualnych i grupowych, gier i symulacji. 

Decyzja to wybór pomiędzy różnymi, możliwymi opcjami postępowania. Jak podjąć właściwą decyzję? Jak bronic się przed konsekwencjami decyzji niewłaściwych? Czy decydować samodzielnie? Kiedy w proces decydowania warto zaangażować cały zespół?

Podejmowanie decyzji jest jednym z najważniejszych aspektów zarządzania w kontekście życia osobistego i zawodowego. Decyzje oraz ich realizacje zawsze związane są z konsekwencjami. Warto zatem zadbać o to, aby te konsekwencje były korzystne. Dlatego tak bardzo ważna jest racjonalizacja procesu decydowania. Każdy z uczestników proponowanego tutaj szkolenia doświadczy, na czym polega różnica pomiędzy decydowaniem racjonalnym a decydowaniem intuicyjnym. Pozna narzędzia, struktury myślowe oraz normatywne, psychologiczne i społeczne uwarunkowania procesu decydowania. Nauczy się korzystać z tych narzędzi, aby następnie móc podejmować decyzje we właściwym czasie w sposób przemyślany, realny, ekonomiczny i skuteczny.

Zakres tematyczny szkolenia:

Moduł I
Naturalne uwarunkowania procesu decyzyjnego
Procesy decyzyjne w zarządzaniu i życiu osobistym
Decyzje zakupowe
Model podejmowania decyzji na podstawie rozpoznania
Intuicja
Symulacje myślowe i podejmowanie decyzji: model RPD
Nieliniowe aspekty rozwiązywania problemów
Rozwiązywanie problemów a podejmowanie decyzji

Moduł II
Uwarunkowania wpływające na efektywność procesy podejmowania racjonalnych decyzji
Prawidłowości
Anomalie
Całościowy obraz, czyli orientacja w sytuacji
Mechanizmy funkcjonowania
Improwizacja i okazje
Przeszłość i przyszłość
Drobne różnice
Własne ograniczenia
Doświadczenie a podejmowanie decyzji

Moduł III
Opowiadania, analogie, metafory
Logika myślenia metaforycznego
Logika myślenia analogicznego
Zamiary i planowanie
Umysł zespołowy

Moduł IV
Racjonalna analiza i problem hiperracjonalizmu
Systemy wspomagania decyzji
Informacyjny
Pozyskiwania informacji
Przetwarzania informacji
Ekspercki


Zapraszam!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz